* World's Luxury Authentic Hotel     *Europe's Best Honeymoon Hotel    *Turkey’s Best Luxury New Hotel     *Turkey’s Best Luxury Design Hotel    *World’s Most Outstanding Cave Suite Hotel    *Turkey’s Bets Small Hotel for International Five Star Standard    *Turkey’s Best Classic / Heritage Hotel for International Five Star Standard
All for Joomla All for Webmasters

Kapadokya ve Elika

Değerli Misafirimiz, ‘Bir Peri Masalı’nın Kahramanı olmadan önce Kapadokya ve Elika ile ilgili kısa bilgilendirmenin faydalı olacağına inanıyoruz.

Çağların kültürel mirasını taşıyan Kapadokya birçok medeniyete ev sahipliği yaparak zengin bir kültürel mirasın sahibi olmuştur. Kapadokya bu zenginlikle beraber; Doğa, Kültür ve Din Turizminin aynı anda yaşandığı ve Sıcak Hava Balonu organizasyonlarının her gün yapılarak görsel bir gösteri sunulan dünyadaki tek yer konumundadır.

Kapadokya; isim anlamı olarak Bilge Umar’a göre, Neolitik dönem sonlarında Anadolu’da ortaya çıkan Ana Tanrıça inancı ile birlikte, Ana Tanrıça olarak bilinen Khepat’a adanmış ve orijinalinde “Khepat Ukh” ‘Khepat’ın Ülkesi’ olarak anılmıştır.

Peki, Khepat kim? sorusunu sormazdan evvel Khepat’ı da kısaca tanıtmak gerekir. Khepat; Anadolulu bir tanrıça olan, Neolitik devirle birlikte Anadolu’da tarıma geçen, öncelikle Hatti daha sonra bu medeniyet üzerine bir uygarlık kuran Hitit Uygarlıklarının ortak Ana Tanrıçası kabul edilen, Orta Anadolu’yu merkez alan bu öz Anadolu Halklarının tapınaklarında Ana Tanrıça kültü olarak bilinir ve ayrıca Tanrı Teşup’un karısıdır.

Bin Tanrılı inançlar ve hoşgörü toprağı Hitit Uygarlığında Teşup ve Khepat ileride Yunan Mitolojisine geçecek olan Zeus ve Hera kültünün temelini oluşturacaktır.

Sonradan bölgeye hakim olacak olan Persler tarafından kendi dillerine uygun olarak, “Katpatuka” söylenenlere göre “Güzel Atlar Ülkesi” olarak değiştirilmiş ve uyarlanmıştır. Bölge İ.Ö. 2.yy da Roma’ya bağlı bir eyalet olmasıyla birlikte yine yeni isim değişikliği ile beraber “Kapadokia” olarak anılmaya başlar.

Khepat Ukh – Katpatuka – Kapadokya günümüz Türkçesinde herhangi bir anlamı olmayan, köken olarak öz Anadolu ismi olan ve muhtemelen bir Hatti dili, sonrasında Hitit dilinde yaşatılarak devam ettirildiği anlaşılmaktadır.

Kapadokya adının, yanlış bir bilgi kirliliği olan Pers dilinden geldiği savlarını Bartoleome’nin Büyük Pers Sözlüğünden anlaşılmaktadır.

Ancak, Pers dilinden geldiği ve doğruluğu bilinen başka bir kelime “Elika” İlham Perisi olup Otelimize isim annemiz oldu. “Elika” adı “Toprak Ana” anlamıyla Pers dilinde kullanılmıştır. Elika; hem anlamı, hem logosu, hem de mimari detaylarıyla keşfedilmeyi bekleyen bir kültür varlığı ve tarihi bir değerdir.

“Yıllar önce bir gazetenin seyahat ekinde rastlamıştım ilk kez Kapadokya adına ve onu farklı kılan Peri Bacalarına. Kulağa değişik gelen bir farklı tınıydı. Sadece adından etkilenmiş olmam bir yana, Gezgin nasıl etkilenmiş olmalı ki “sanırsam içime bir Peri Kızı kaçmış” diyecek ve Kapadokya hayranlığını ve sevdasını kusursuz anlatımıyla bana da bulaştıracaktı.

Sahi gezgin ne demek istemişti? Masallar Ülkesinde, Periler Diyarında hangi Peri Kızı bunu başarmıştı? Kimdi Bu Periler, neydi bu Peri Bacaları?

Benim içime kaçan, ruh halimi değiştiren, mutluluğumu artıran, huzura erdiren yada her neyse bu duygunun adı hangi Peri Kızı yapmıştı? İlham Perilerinden Thalia, Dans Musa’sı Sirenlerin annesi bir başka İlham Perisi Terpsikhore, Letafet Perisi Grazia, Letafet Perilerinin annesi Eunomia, Dağ Perisi Oread, Kırların Perisi Lyke, Çayırların Perisi Napae, Baht Perisi Klotho yada diğer güzel Peri Kızı? Hangi Peri Kızı beni Kapadokya’ya âşık etti henüz bilmiyorum ancak, nasıl yaptıysa ve ne için yaptıysa o kadar mutluyum ki, o kadar keyifliyim ki anlatamam.”

Yavuz Demir her ne kadar bu sözlerle Kapadokya sevdasını anlatmaya çalışsa da kelimeler bu olağanüstü yerin görüntüsünü, büyüsünü ve hissettirdiklerini anlatmaya yeterli olmayacaktır.

Kapadokya’yı tüm güzellikleriyle dört mevsim keşfetmeniz için doğru tercih: Elika Cave Suites Hotel.

Leave Comment