* World's Luxury Authentic Hotel     *Europe's Best Honeymoon Hotel    *Turkey’s Best Luxury New Hotel     *Turkey’s Best Luxury Design Hotel    *World’s Most Outstanding Cave Suite Hotel    *Turkey’s Bets Small Hotel for International Five Star Standard    *Turkey’s Best Classic / Heritage Hotel for International Five Star Standard
All for Joomla All for Webmasters

Ortahisarı Anlatmaya Kelimeler Kifayetsiz Kalıyor

ortahisar

Tarihi bir yerleşke olan Ortahisar’ı kalıplaşmış kelimelerin dışına çıkarak anlatmanın daha keyifli olacağı inancıyla…

Bilinen 4500 yıllık zengin bir kültür ve tarihi geçmişe sahip eşsiz yerleşkenin adıdır Ortahisar. Başhisar (Ürgüp), Ortahisar ve Uçhisar’dan oluşan üç hisarın orta yerinde kalan ve Kapadokya’nın tam ortasındaki konuma verilen ayrıcalığın adıdır Ortahisar.

Ortahisar’ın en önemli ve dikkat çeken yapısı binlerce yıldır ihtişamla duran Kapadokya’nın “En Büyük Peri Bacası” olan Ortahisar Kalesi’dir. Bakmayın Kale dediğimize tamamen doğal bir yapının binlerce yıl öncesinden oyularak birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve ibadethane, barınak, depo, gözetleme kulesi ve savunma amaçlı olarak kullanılması ile halk tarafından Kale olarak anılmaktadır. Bir başka gözetleme kulesi olarak kullanılan diğer yer ise İshak Kalesi’dir. Ortahisar Kalesi ve İshak Kalesi arasında bir savak (tüneli) bulunduğu ve iki Kale arasında gizli bir bağlantı olduğu bugün keşfedilmemiş olsa da yaygın bir inanç olarak yüzyıllardır söylenen bir inanıştır.

Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın “En Büyük Peri Bacası” olması ile birlikte bambaşka bir unvanla da bilinmektedir “Dünya’nın En Yüksek Doğal Gökdeleni”. Doğal bir Gökdelen olan Ortahisar Kalesi’nin etekleri ve çevresi Kapadokya’nın zengin kültürel mirasının izlerini taşıyan yüzlerce sivil mimari örnekleri ile doludur. Ortahisar Kalesi’nin etrafında şekillenen vadi yamaçlarında bulunan kiliseler, güvercinlikler ve depolar her biri ayrı özellikleri ile Ortahisar’ı farklı kılan unsurlardır.

Ortahisar Kale girişinin hemen yanı başında bulunan Abdioğlu Camii, biraz ilerisinde bulunan Alaeddin Camii görülmeye değer kültür varlıklarımız olarak öne çıkıyor ama daha önemlisi ve gizli kalmış bir değer ise hemen Elika Cave Suites Hotel sokağına inmenizle Cami Sokakta bulunan eski Selçuklu medresesi.

Ortahisar Meydanı

Ortahisar meydanını süsleyen, Ortahisar Kalesi, Kale girişinde bulunan eski belediye binası, Askeri Mektep olarak kullanılan sonrasında Kütüphane olarak kullanılan ve şuan terkedilmiş bir bina olarak zamana direnen yapı ve eski konakların bulunduğu Elika Cave Suites Hotel sokağı kesinlikle görülmeye değer. Meydanda gizli kalmış bir detay ise söğüt ağaçlarının gölgesinde bulunan Anadolu’daki ilk ‘Atatürk Büstü’ nün burada bulunmasıdır. Bu büstün hemen yanında Kapadokya’nın ilk oteli olan Göreme Otel’in burada hizmet etmiş olması ve zamanın ünlü yazarlarını ve devlet adamlarını misafir etmesi ayrı bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır. Bir zamanlar Ortahisar’a bağlı bir köy olan Göreme ve Göreme Kiliselerinden (Göreme Açık Hava Müzesi) ismini alan otel bugün Etnoğrafya Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Balkan Deresi Kiliseleri, Hallaç Manastırı (St. Paul – Hastane Manastırı), Pancarlık Kilisesi, Tavşanlı Kilise, Sarıca Kilise, Cambazlı Kilise ve daha gün yüzüne çıkmamış niceleri ve bazı eski evlerin altında gizli kalmış irili ufaklı onlarca kiliseye ev sahipliği yapan yerin adıdır Ortahisar.

Hallaç Manastırı yada Hastane Manastırı olarak adlandırılan bu kilise en ihtişamlı olduğu yıllarda bünyesinde bulunan rahiplerin bölge halkını kendi yaptıkları ilaçlarla tedavi etmeleri inanışı ile Hastane Manastırı olarak anılmaktadır. Hem yapısı gereği hem de işlevi gereği Kapadokya’da başka bir örneği daha yoktur. İçerisinde bulunan figürler ve kaya kabartmalardaki figürler keşfinizi bekliyor.

Balkan Vadisi, Hallaç Vadisi, Üzengi Vadisi, Pancarlık Vadisi, Devrent Vadisi ve daha nice vadilerin sahibidir Ortahisar. Vadi içlerindeki yüzlerce yıl öncesine ait güvercinlikler ve etrafındaki özel boyama ve bezemeler karşılar ilk olarak Sizi. Muhteşem doğasında yaptığınız yürüyüşe eşlik eden güvercinler, ağaçların dansı, rüzgârın fısıltısı Sizi bu dünyadan alır hayal âlemine taşır. Hayal âlemi demişken Ortahisar sınırları içerisinde kalan Devrent Vadisi diğer bir adı ile Hayal Vadisinde bulunan doğal oluşumla gerçekleşen birçok hayvan figürünü bu eşsiz vadide keşfedeceksiniz.

800-900 yıl önce inşa edildiği düşünülen Üzengi Vadisi içinde bulunan kaya yüzeye oyularak oluşturulan belki de Dünya’nın çimento beton kullanmadan yapılan ilk apartmanı olan 9 katlı bu eşsiz hazineyi keşfedersiniz. Bu keşifle birlikte Üzengi deresindeki yürüyüşünüzde doğal kaynak sularını tadarak doğal soda keyfini yaşarsınız. Üzengi Vadisinde güvercinliği olmayan adama kız verilmediği dönemleri anlatan yaşlılar gökyüzünü süsleyen güvercinlerden güneşi göremediklerini anlatırlar bu eşsiz mekânda. Dahası kayısının anavatanının bu topraklar olduğunu buradan başka diyarlara göç ettirildiğinden bahsederler.

Onlarca özel ve güzel vadinin sahibi olan Ortahisar’da vadi içlerinde bulunan sayısız güvercinliklerin ilk inşası Roma dönemi ile yine kayaların oyulması ile yapılmış ve güvercin gübresi ile büyük gelirler elde edilerek üzümlerden yüksek verim alınarak şarap yapımında ve ticaretinde önemli noktalara gelinmiştir.

Kapadokya’nın en güzel konumuna sahip panoramik bir görsel ziyafet sunan Kızılvadi’de gün batımını At Turları ve ATV Turları ile görmeden, o muhteşem manzarayı izlemeden ne Ortahisar’dan ayrılın ne de Kapadokya’dan. Bir başka seyir noktası ise Göreme yoluna girişte bulunan Adliye Sarayı ve Zindan kalıntılarının bulunduğu noktadır. Ortahisar Kalesi’nin eşsiz manzarasında kaybolmak için öncelikle Karşı Mahalle’deki Seyir Tepesi tercih edilebilir, daha farklı bir yüzü ile karşılaşmak içinse Balkan Deresi farklı bir deneyim olabilir. Elika Cave Suites Hotel’e 80 metre uzaklıktaki Ortahisar Kalesi’ni, Teraslarımızdan özgürce, saatlerce bir kahve eşliğinde yada yöresel şaraplar eşliğinde izleyebilirsiniz. Farklı bir deneyim yaşamak ve vadilere tepeden bakmak isteyenler, manzaranın tadını Erciyes’in muhteşem heybeti ile ölümsüzleştirmek isteyenler için Ortahisar Kalesi zirve noktada Sizi bekliyor olacak.

Ortahisar’ın bir başka özelliği ise Türkiye’nin limon borsasının yönetildiği yer olmasıdır. Limonun hiç yetişmediği bir yerde nasıl olurda borsa yönetilir? Akdeniz’de yetişen narenciye özellikle limon, Ortahisar’da bulunan oyma kayalarda depolanarak saklanmaktadır. İlk olarak Ortahisar’da başlatılan soğuk hava depoculuğu halen önemli bir geçim kaynağıdır. Yıl boyunca kayadamlarda (volkanik tüf kayanın oyulmasına verilen ad) oluşan sıcaklığın belli ısı değerlerini doğal olarak kaybetmeden sürekli koruması ile ayrı bir sektör oluşturan mihenk taşının adıdır Ortahisar. Depolara giren 100 kg limon bir yıllık zaman içerisinde 115-120 kg ağırlığa ulaşarak doğal nem ile sulanıp, ağırlık kazanıp ‘yatak limon’ unvanı ile tüm yurda ve dünyaya dağıtılmaktadır.

Bir kültürel hazine olan Kapadokya ve tam ortasında bulunan Ortahisar’ı keşfetmek için ve anlatılanlardan daha fazlasını yaşamanız ve yaşatmamız için bu eşsiz coğrafyaya davetlimizsiniz.

5 comments on “Ortahisarı Anlatmaya Kelimeler Kifayetsiz Kalıyor

Leave Comment

No announcement available or all announcement expired.