* World's Luxury Authentic Hotel     *Europe's Best Honeymoon Hotel    *Turkey’s Best Luxury New Hotel     *Turkey’s Best Luxury Design Hotel    *World’s Most Outstanding Cave Suite Hotel    *Turkey’s Bets Small Hotel for International Five Star Standard    *Turkey’s Best Classic / Heritage Hotel for International Five Star Standard
All for Joomla All for Webmasters

Peri Bacalarının Oluşumu

pero bacalarının oluşumu

Kapadokya Bölgesinde başta Erciyes Dağı, Hasandağı ve Göllüdağ’ın jeolojik devirlerde aktif birer volkan durumundayken milyonlarca yıl önce ateş püskürmeleri ile başlayan serüven bugün halâ rüzgârın ve yağmur sularının şekillendirme çabasıyla devam etmektedir. Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ‘Peribacası’ adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır.

Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur. Alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır. Şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır. Gövde tüf ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise sert kayaçlardan oluşmaktadır.

Peribacalarının dışında vadi yamaçlarında yağmur sularının oluşturduğu ilginç kıvrımlar bölgeye ayrı bir özellik katmaktadır. Bazı yamaçlarda görülen renk armonisi, lav tabakalarının ısı farkından dolayıdır. Bu oluşumlar başta; Ortahisar-Kızılçukur, Meskendir ve Pancarlı vadilerinde, Çavuşin-Güllüdere ve Göreme vadilerinde görünmektedir.

Manastır ve Kilise ve Yeraltı Şehirlerinin Yapımı

Tabiatın cömertliğinden yararlanan insanoğlu, oyulmaya çok elverişli olan bu kalın kaya kütlesini oyarak; evler, gözetleme kuleleri, kiliseler, manastırlar, devasa yeraltı sığınakları ve hastane yapmışlardır. Özellikle Hıristiyanlığın Anadolu’da yayılmaya başlamasıyla birlikte Kapadokya’nın jeolojik yapısının verdiği bu avantajla manastır ve kilise sayısı binlerle ifade edilen sayıya ulaşmış ve Hıristiyan keşişlerin merkezi durumuna gelmiştir.

Leave Comment

No announcement available or all announcement expired.